ISSN: 1305-9327

 
 

CİLT: 14 SAYI: 3
 
 

Giriş | Üye Ol | Şifremi Unuttum|Online makale sistemimiz ScopeMed sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı ScopeMed sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.
TELİF HAKKI DEVİR FORMU
YAZAR FORMU
ICMJE FORMU
YAZARLARA BİLGİ
Bakırköy Tıp Dergisi, 2018 itibariyle basılı versiyonu durdurularak sadece e-dergi olarak yayınlanmaya devam etmektedir.

RSS Kaynağı
 
 
12 - Küçük hücreli dişi akciğer kanserinde HER-2 mutasyonları
   
Erdem Sen, Guler Yavas, Ozlem Ata
   
  ÖZET
   
  Akciğer kanseri heterojen ve kompleks bir hastalıktır. Akciğer kanseri gelişimi ve tedavi ajanları için öncü mutasyonlar kritik öneme sahiptir. Öncü mutasyonlar epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGFR), anaplastik lenfoma kinaz (ALK) and reaktif oksijen türleri-1 (ROS-1) açısından iyi bir şekilde tanımlanmıştır. İnsan epidermal büyüme faktörü reseptörü-2 (HER-2) pozitifliği ve HER-2’ ye yönelik tedaviler meme kanserinde detaylı bir şekilde çalışılmıştır. Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde (KHDAK) aynı tedavi yaklaşımları araştırma aşamasındadır. HER-2 mutasyonları küçük hücreli dışı akciğer kanserinde %2-4 oranında görülür. En sık karşılaşılan mutasyon exon 20 insersiyonlarıdır. HER-2 amplifikasyonu ve HER-2 mutasyonları arasında belirgin bir ilişki bulunmamaktadır. Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde HER-2 hedefli tedaviler için klinik araştırmalara gereksinim vardır.
   
  Anahtar Kelimeler
  HER-2 gen mutasyonları, küçük hücreli dışı akciğer kanseri, HER-2 hedefli tedavi
   
  Tüm makaleyi indirmek için tıklayınız