ISSN: 1305-9327

 
 

CİLT: 14 SAYI: 3
 
 

Giriş | Üye Ol | Şifremi Unuttum|Online makale sistemimiz ScopeMed sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı ScopeMed sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.
TELİF HAKKI DEVİR FORMU
YAZAR FORMU
ICMJE FORMU
YAZARLARA BİLGİ
Bakırköy Tıp Dergisi, 2018 itibariyle basılı versiyonu durdurularak sadece e-dergi olarak yayınlanmaya devam etmektedir.

RSS Kaynağı
 
 
8 - Hemşirelik, ebelik ve diyetetik öğrencilerinin tamamlayıcı ve entegre tıp hakkındaki düşünce ve uygulamaları
   
Mehtap Kavurmaci, Mehtap Tan, Zuhal Kavurmaci
   
  ÖZET
   
  Amaç: Bu araştırma, sağlık bilimleri fakültesi hemşirelik, ebelik ve diyetetik bölümü öğrencilerinin tamamlayıcı ve entegre tıp (TET) hakkındaki düşünce ve uygulamalarını belirlemek amacıyla yapılmıştır.

Yöntem: Tanımlayıcı türdeki araştırma 2013-2014 akademik yılında Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacılar tarafından hazırlanan soru formu kullanılmıştır.

Bulgular: Öğrencilerin cinsiyet, sınıf ve bölümleri ile TET uygulamaları arasında istatistiksel olarak önemli fark bulunmuştur. Öğrenciler arasında en yaygın olarak bilinen TET yöntemi bitkisel tedavidir. Öğrenciler ilk bilgi kaynaklarının anne/akrabaları olduğunu belirtmişlerdir.

Sonuç: Araştırma sonucunda öğrencilerin TET uygulamalarına karşı pozitif düşünce ve tutumları olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu TET uygulamalarının onların okul eğitiminde yer alması gerektiği konusunda hemfikirdi.
   
  Anahtar Kelimeler
  Tamamlayıcı ve entegre tıp, ebe, hemşire, diyetisyen
   
  Tüm makaleyi indirmek için tıklayınız