ISSN: 1305-9327

 
 

CİLT: 14 SAYI: 1
 
 

Giriş | Üye Ol | Şifremi Unuttum|Online makale sistemimiz ScopeMed sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı ScopeMed sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.
TELİF HAKKI DEVİR FORMU
YAZAR FORMU
YAZARLARA BİLGİ
Online makale
Makale gönderimlerinin tamamen sitemiz üzerinden yapılacağı bu sistemle yazı göndermek ve gönderilmiş makalenizin takibini yapmak, ilgili değerlendirmeleri okuyup düzeltmeleri göndermek hızlı ve pratik bir süreç haline geliyor.
Kongre bilgileri
Yakın dönem kongrelerine dair genel bilgiler.

RSS Kaynağı
 
 
25 - Yüksek riskli yaşlı hastada semispinal anestezi uygulaması
   
Zehra Baykal Tutal, Necla Dereli, Münire Babayiğit, Mehmet Şahap, Handan Güleç, Eyüp Horasanlı
   
  ÖZET
   
  Alt ekstremite ameliyatı geçiren hastaların çoğunluğu daha yüksek risk taşıyan yaşlı hastalardır. Bu hastalarda bölgesel anestezi genel anesteziye tercih edilir, ancak bu teknikle hipotansiyon ve bradikardi riski artar. Spinal anestezi pozisyonu da ağrıya neden olabilir. İşlem öncesi veya bölgesel anestezi ile uygulanan intravenöz analjezik ajanlar hasta konforunu arttırmaktadır. Bu olgu sunumunda, femur boynu kırığı nedeniyle cerrahi uygulanan yüksek riskli bir hastada femoral blok sonrası, düşük doz heavy bupivakain ve opioid ile yarı-spinal anestezi prosedürünü sunmayı amaçladık.
   
  Anahtar Kelimeler
  Yaşlı, spinal, anestezi
   
  Tüm makaleyi indirmek için tıklayınız