ISSN: 1305-9327

 
 

CİLT: 14 SAYI: 1
 
 

Giriş | Üye Ol | Şifremi Unuttum|Online makale sistemimiz ScopeMed sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı ScopeMed sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.
TELİF HAKKI DEVİR FORMU
YAZAR FORMU
YAZARLARA BİLGİ
Online makale
Makale gönderimlerinin tamamen sitemiz üzerinden yapılacağı bu sistemle yazı göndermek ve gönderilmiş makalenizin takibini yapmak, ilgili değerlendirmeleri okuyup düzeltmeleri göndermek hızlı ve pratik bir süreç haline geliyor.
Kongre bilgileri
Yakın dönem kongrelerine dair genel bilgiler.

RSS Kaynağı
 
 
20 - Nadir rastlanılan mekanik intestinal obstrüksiyon sebebi; ileoçekal intussusepsiyon: Olgu sunumu
   
Ramazan Taşkın, Ahmet Öksüz, Abdülkadir Aydın, Fatih Başak, Ali Kılıç, Gürhan Baş
   
  ÖZET
   
  İntussusepsiyon birbirini takip eden iki bağırsak segmentinin birbiri içine geçmesi sonucu oluşur. Genelde çocuklarda idiopatik olarak görülen intussusepsiyon erişkinde nadir görülen bir durumdur. Bu çalışmada amacımız yetişkin hastada nadir görülen intussusepsiyon olgusunu sunmaktır. İki gündür devam eden karın ağrısı ve bulantı şikayetleri ile başvuran 54 yaşında erkek hastaya çekilen direk karın grafisinde hava sıvı seviyeleri görüldü, ileri tetkikler ile değerlendirildi. Bilgisayarlı tomografide hedef bulgusu görülmesi ile hasta intussusepsiyon tanısı aldı. Hastaya acil ameliyat kararı alındı. İleoçekal intussusepsiyon saptandı ve rezeksiyon uygulandı. Ameliyat esnasında, intussusepsiyon sebebi olarak ileum distalinde 2 cm’lik submukozal kitle görüldü. Patolojik inceleme ilekitle lipom olarak değerlendirildi. İntussusepsiyon tanısı için yüksek sensitivite ve spesifisite ile en değerli tanı aracı bilgisayarlı tomografidir. İntussusepsiyon tomografide hedef tahtası (target sign) görüntüsü verir. Erişkin hastada intussusepsiyon nadir görülür fakat bağırsak tıkanıklığı bulunan hastalarda ayırıcı tanıda akılda tutulmalıdır.
   
  Anahtar Kelimeler
  Erişkin, intussusepsiyon, intestinal obstrüksiyon
   
  Tüm makaleyi indirmek için tıklayınız