ISSN: 1305-9327

 
 

CİLT: 14 SAYI: 1
 
 

Giriş | Üye Ol | Şifremi Unuttum|Online makale sistemimiz ScopeMed sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı ScopeMed sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.
TELİF HAKKI DEVİR FORMU
YAZAR FORMU
YAZARLARA BİLGİ
Online makale
Makale gönderimlerinin tamamen sitemiz üzerinden yapılacağı bu sistemle yazı göndermek ve gönderilmiş makalenizin takibini yapmak, ilgili değerlendirmeleri okuyup düzeltmeleri göndermek hızlı ve pratik bir süreç haline geliyor.
Kongre bilgileri
Yakın dönem kongrelerine dair genel bilgiler.

RSS Kaynağı
 
 
19 - Erişkin Still hastalığı ve hemşirelik bakımı: Olgu sunumu
   
Emine Dane, Hayat Yalın, Nermin Olgun
   
  ÖZET
   
  Erişkin Still Hastalığı (ESH), ilk kez 1971’de Bywaters tarafından bildirilen, juvenil kronik artritin akut sistemik başlangıçlı formu ile aynı klinik ve laboratuvar özellikler gösteren, sistemik bir inşamatuar hastalıktır. On altı yaşından büyüklerde görülen, Hastalığın klasik belirtisi ateş, artrit ve tipik deri döküntüleridir. Sıklıkla sabah ve akşam saatlerinde olmak üzere günde bir veya iki defa 40ºC’ye kadar yükselen ateş tipiktir. Fakat gün içinde subfebril ateşe de rastlanabilir. Deri bulguları makülopapüler özelliktedir, genellikle ateşin yüksek olduğu akşam saatlerinde görülür, çabuk kaybolur ve ertesi gün başka bir yerde yeniden ortaya çıkar. En sık gövdede ve ekstremitelerin proksimal kısımlarında, daha seyrek olarak da boyunda ve yüzde görülür. Artralji hemen her vakada, artrit ise hastaların %94’ünde görülür. Bu olgu sunumu nadir görülen “Erişkin Still Hastalığı” tanısı ile iç hastalıkları kliniğinde izlenen bir hastanın, ‘Günlük Yaşam Aktiviteleri’ modeline göre, sınışandırılmış hemşirelik tanılarının belirlenmesi ve hemşirelik bakım planında sunulması amacıyla hazırlanmıştır.
   
  Anahtar Kelimeler
  Erişkin Still hastalığı, yaşam aktiviteleri modeli, hemşirelik bakımı
   
  Tüm makaleyi indirmek için tıklayınız