ISSN: 1305-9327

 
 

CİLT: 14 SAYI: 1
 
 

Giriş | Üye Ol | Şifremi Unuttum|Online makale sistemimiz ScopeMed sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı ScopeMed sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.
TELİF HAKKI DEVİR FORMU
YAZAR FORMU
YAZARLARA BİLGİ
Online makale
Makale gönderimlerinin tamamen sitemiz üzerinden yapılacağı bu sistemle yazı göndermek ve gönderilmiş makalenizin takibini yapmak, ilgili değerlendirmeleri okuyup düzeltmeleri göndermek hızlı ve pratik bir süreç haline geliyor.
Kongre bilgileri
Yakın dönem kongrelerine dair genel bilgiler.

RSS Kaynağı
 
 
18 - Yaygın sitomegalovirüs enfeksiyonu ile seyreden ağır kombine immün yetmezlik: olgu sunumu
   
Osman Yeşilbaş, Hasan Serdar Kıhtır, Hamdi Murat Yıldırım, Nermin Ankay, İsmail Umut Onur, Süleyman Bayraktar, Esra Şevketoğlu
   
  ÖZET
   
  Yaygın sitomegalovirüs enfeksiyonu ile seyreden ağır kombine immün yetmezlik: Olgu sunumu Ağır kombine immün yetmezlik nadir görülen ancak ölümcül seyredebilen bir durumdur. Çoğunluğu ilk üç ay içinde bulgu verirken, tanı konulamayıp tedavi edilmeyen olgularda ilk iki yaş içinde ölüm kaçınılmazdır. Henüz yaşamının ilk üç ayı içinde tekrarlayan üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları hikâyesi olan ve ağır sepsis ile tarafımıza sevk edilen üç aylık kız olgumuz ciddi sitomegalovirüs ve diğer fırsatçı enfeksiyonlar nedeniyle yatışının onuncu gününde kaybedildi. Erken yaşlardaki tüm ciddi ve tekrarlayan enfeksiyonlarda immun yetmezliklerin ayırıcı tanıda düşünülmesi gerektiğini vurgulamak amacıyla bu vakayı sunmayı uygun gördük.
   
  Anahtar Kelimeler
  Ağır kombine immün yetmezlik, sepsis, sitomegalovirüs, immün yetmezlik
   
  Tüm makaleyi indirmek için tıklayınız