ISSN: 1305-9327

 
 

CİLT: 14 SAYI: 1
 
 

Giriş | Üye Ol | Şifremi Unuttum|Online makale sistemimiz ScopeMed sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı ScopeMed sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.
TELİF HAKKI DEVİR FORMU
YAZAR FORMU
YAZARLARA BİLGİ
Online makale
Makale gönderimlerinin tamamen sitemiz üzerinden yapılacağı bu sistemle yazı göndermek ve gönderilmiş makalenizin takibini yapmak, ilgili değerlendirmeleri okuyup düzeltmeleri göndermek hızlı ve pratik bir süreç haline geliyor.
Kongre bilgileri
Yakın dönem kongrelerine dair genel bilgiler.

RSS Kaynağı
 
 
6 - Bir eğitim ve araştırma hastanesinde opere edilen benign adneksiyal kitleli olguların analizi
   
Ayşegül Deregözü, Işıl Uzun, Ayşe Karahasanoğlu, Oğuz Yücel
   
  ÖZET
   
  Amaç: Beningn adneksiyal kitle nedeniyle opere edilen hastaların analiz edilmesi

Yöntem: Adnekisyal kitle nedeniyle opere edilen ve patolojik incelemelerde benign olarak değerlendirilen 234 hasta retrospektif olarak incelendi.

Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 40.68 (18-94) idi. Hastaların kliniğimize başvurmasında en sık neden ağrı (114, %48.7) iken, bunu vajinal kanama veya adet düzensizliği (76, %32.4) ve karında şişkinlik hissi (44, %18.3) takip ediyordu. Basit seröz kist (58, %24.7) en sık görülen kitle iken, endometrioma ikinci sırada (44, %18.8) rastlanılan benign adneksiyal kitle idi. Transvajinal ultrason ile 53 hastada (%22.6) kitle 5 cm ve altında değerlendirilirken, vajinal tuşe ile 42 hastada (%17.9) kitle 5 cm ve altı olarak değerlendirildi.

Sonuç: Çalışmamızda benign adneksiyal kitleli olguların en sık 25-50 yaşlar arasında görüldüğü tespit edildi. Kitlenin preoperatif değerlendirmesinde transvajinal ultrason, fizik muayene ve tümör belirteçlerinin kullanımından fayda sağlanabileceği tespit edildi. Kitlenin büyüklüğünü öngörmede transvajinal ultrasonun vajinal tuşeye üstünlüğü saptanmadı.
   
  Anahtar Kelimeler
  Adneksiyal kitle, benign, transvajinal ultrasound, tümör markerları, vajinal muayene
   
  Tüm makaleyi indirmek için tıklayınız