ISSN: 1305-9327

 
 

CİLT: 13 SAYI: 3
 
 

Giriş | Üye Ol | Şifremi Unuttum|Online makale sistemimiz ScopeMed sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı ScopeMed sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.
TELİF HAKKI DEVİR FORMU
YAZAR FORMU
YAZARLARA BİLGİ
Bakırköy Tıp Dergisi, 2018 itibariyle basılı versiyonu durdurularak sadece e-dergi olarak yayınlanmaya devam etmektedir.

RSS Kaynağı
 
 
9 - Artroskopik olarak tanı konulan bir okronozis olgusu
   
Musa Korkmaz, Nurullah Şener, Hüseyin Öztürk, Mahmut Ercan Çetinus
   
  ÖZET
   
  Okronozis bağ dokusunun kahverengi-siyah pigmentasyonu ile karakterize, 250000 doğumda bir görülen otozomal resesif geçişli metabolik hastalıktır. İdrarın hava ile teması sonrasında renginin koyulaşması, yüz ve el derisinde, sklerada, kulak kıkırdaklarında mavi pigmentasyon görülür. Okronozis de aortik ve kardiak kapak kalsifikasyonu,lomber intervertebral disk mesafesinde daralma ve kalsifikasyon ile diz ve kalça ekleminde osteoartroz görülür. Bu vakada her iki diz ve bel ağrısı şikayeti ile iç hastalıkları kliniğinde takip edilen ve romatizmal hastalık ön tanısı ile antiromatizmal tedavi başlanan, şikayetlerinin geçmemesi nedeniyle çekilen MRI da menisküs yırtığı saptanan hastanın diz artroskopi esnasında menisküslerde ve kıkırdaklarda mavi pigmentasyonlar gözlenmesi üzerine ileri tetkikler yapılarak okronozis tanısı konan hastanın sunumu yapıldı.
   
  Anahtar Kelimeler
  Okronozis, artroskopi, alkaptonuri\tanı, diz eklemi\patoloji
   
  Tüm makaleyi indirmek için tıklayınız