ISSN: 1305-9327

 
 

CİLT: 13 SAYI: 3
 
 

Giriş | Üye Ol | Şifremi Unuttum|Online makale sistemimiz ScopeMed sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı ScopeMed sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.
TELİF HAKKI DEVİR FORMU
YAZARLARA BİLGİ
Online makale
Makale gönderimlerinin tamamen sitemiz üzerinden yapılacağı bu sistemle yazı göndermek ve gönderilmiş makalenizin takibini yapmak, ilgili değerlendirmeleri okuyup düzeltmeleri göndermek hızlı ve pratik bir süreç haline geliyor.
Kongre bilgileri
Yakın dönem kongrelerine dair genel bilgiler.

RSS Kaynağı
 
 
7 - Üç günlük yenidoğanda methemoglobinemi; olgu sunumu
   
Levent Korkmaz, Sabriye Korkut, Osman Baştuğ, Ahmet Özdemir, M. Adnan Öztürk
   
  ÖZET
   
  Ülkemizde sünnet sırasında ağrının önlenmesi için sıklıkla prilokain kullanılarak lokal anestezi uygulanmaktadır. Prilokainin ise küçük bebek ve yenidoğanlarda methemoglobinemiye yol açabildiği gösterilmiştir. Burada prilokain anestezisi ile sünnetten hemen sonrası poliklinik kontrolüne getirilen ve fizik muayenesinde siyanoz ile hipoaktivite fark edilerek servise yatırılmış üç günlük erkek yenidoğanda methemoglobinemi olgusu sunuldu. Başvurusunda hastanın siyanoz ve hipoaktivitesi dışında başka bir bulgusu yoktu. Kan methemoglobin düzeyi %32.4 saptandı ve tedavi ile tam iyileşme sağlandı. Fetal hemoglobin ferrik duruma daha yatkındır ve methemoglobinemiyi önlemeye yardımcı olan sistemler de hayatın ilk dönemlerinde yetersizdir. Bu nedenlerle burada, küçük çocuklarda lokal anestezik madde olarak prilokain yerine diğer maddelerin kullanılması gerektiği ve bu konudaki arayışlar yeni literatür bilgileri ve deneyimleri ışığında tartışılmıştır.
   
  Anahtar Kelimeler
  Methemoglobinemi, yenidoğan
   
  Tüm makaleyi indirmek için tıklayınız