ISSN: 1305-9327

 
 

CİLT: 13 SAYI: 2
 
 

Giriş | Üye Ol | Şifremi Unuttum|Online makale sistemimiz ScopeMed sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı ScopeMed sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.
TELİF HAKKI DEVİR FORMU
YAZAR FORMU
YAZARLARA BİLGİ
Online makale
Makale gönderimlerinin tamamen sitemiz üzerinden yapılacağı bu sistemle yazı göndermek ve gönderilmiş makalenizin takibini yapmak, ilgili değerlendirmeleri okuyup düzeltmeleri göndermek hızlı ve pratik bir süreç haline geliyor.
Kongre bilgileri
Yakın dönem kongrelerine dair genel bilgiler.

RSS Kaynağı
 
 
9 - Ateş, anemi ve hepatosplenomegali ile başvuran iki leptospirozis olgusu
   
Erdal Polat, Sebati Özdemir, Şeniz Öngören Aydın, Ahmet Aydın
   
  ÖZET
   
  Leptospirozis, özellikle ılıman ve tropik iklimlerde olmak üzere, hem kentsel hem de kırsal alanlarda ortaya çıkabilmektedir. Leptospira türlerinin neden olduğu hastalık, subklinik enfeksiyondan yüksek mortalite ile seyreden ciddi, çoklu organ enfeksiyona kadar değişik klinik tablolarla seyredebilmektedir. Ancak, enfeksiyonların büyük bir çoğunluğunun subklinik ya da çok hafif hastalık tablosuyla karakterize olması nedeniyle, hastaların çoğu hekime başvurmamaktadır. Bu yazıda açıklanamayan ateş, anemi ve hepatosplenomegali nedeniyle hastanede izlenen iki leptospirozis olgusu sunulmuştur.
   
  Anahtar Kelimeler
  Leptospirozis, ateş, anemi, hepatosplenomegali
   
  Tüm makaleyi indirmek için tıklayınız