ISSN: 1305-9327

 
 

CİLT: 13 SAYI: 2
 
 

Giriş | Üye Ol | Şifremi Unuttum|Online makale sistemimiz ScopeMed sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı ScopeMed sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.
TELİF HAKKI DEVİR FORMU
YAZAR FORMU
YAZARLARA BİLGİ
Online makale
Makale gönderimlerinin tamamen sitemiz üzerinden yapılacağı bu sistemle yazı göndermek ve gönderilmiş makalenizin takibini yapmak, ilgili değerlendirmeleri okuyup düzeltmeleri göndermek hızlı ve pratik bir süreç haline geliyor.
Kongre bilgileri
Yakın dönem kongrelerine dair genel bilgiler.

RSS Kaynağı
 
 
7 - Dural ponksiyon sonrası baş ağrısı (DPSB) tedavisinde epidural kolloid uygulanması: İki olgumuz nedeniyle
   
Tamer Salihoğlu, Devrim İpek Öztürk
   
  ÖZET
   
  Dural ponksiyon sonrası baş ağrısı, hem epidural analjezi girişimlerinde dura delinmesiyle hem de spinal anestezi sonrası görülebilen, konvansiyonel tedaviye rağmen devam ettiğinde hastanın fonksiyonlarını ileri derecede engelleyen ve yaşam kalitesini düşüren bir sorundur. Dural ponksiyon sonrası baş ağrısı tedavisinde hidrasyon ve konvansiyonel analjezikler kullanıldığı gibi; epidural kan yaması, fibrin yaması, salin veya kolloid uygulaması da mevcuttur. Israr eden dural ponksiyon sonrası baş ağrısı tedavisinde en sık epidural kan yaması uygulanmaktadır. Tedavide epidural fibrin yaması, salin infüzyonu ve kolloid uygulaması ile ilgili sınırlı sayıda yayın bulunmaktadır. Yazımızda, epidural kolloid uygulamasıyla tedavi olan iki olgumuz ile birlikte dural ponksiyon sonrası baş ağrısı tedavisini değerlendirdik.
   
  Anahtar Kelimeler
  Dural ponksiyon sonrası baş ağrısı, epidural kolloid, epidural kan yaması
   
  Tüm makaleyi indirmek için tıklayınız