ISSN: 1305-9327

 
 

CİLT: 13 SAYI: 1
 
 

Giriş | Üye Ol | Şifremi Unuttum|Online makale sistemimiz ScopeMed sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı ScopeMed sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.
TELİF HAKKI DEVİR FORMU
YAZARLARA BİLGİ
Online makale
Makale gönderimlerinin tamamen sitemiz üzerinden yapılacağı bu sistemle yazı göndermek ve gönderilmiş makalenizin takibini yapmak, ilgili değerlendirmeleri okuyup düzeltmeleri göndermek hızlı ve pratik bir süreç haline geliyor.
Kongre bilgileri
Yakın dönem kongrelerine dair genel bilgiler.

RSS Kaynağı
 
 
10 - İntramusküler injeksiyon sonrası streptokokal toksik şok: Olgu sunumu
   
Yasemin Tekdöş, Deniz Bilgi, Süleyman Sabaz, Gülay Eren, Zafer Çukurova, Oya Hergünsel, Cem Şimsek
   
  ÖZET
   
  Streptokokal toksik şok ciltte lokal enfeksiyon ile başlayıp hızla çoklu organ yetmezliği ile ölüme neden olabilen bir septik tablodur. Diabetes mellitus, maligniteler, immun sistemin baskılandığı tablolar, aşırı alkol kullanımı, uzun süreli nonsteroid antiinşamatuvar kullanımı, kronik karaciğer hastalıkları bilinen risk faktörlerindendir. Üç olgu da, acil servise intramuskuler nonsteroid antiinşamatuvar ilaç uygulaması sonrası enjeksiyon yapılan ekstremitede kızarıklık şikayeti ile başvurmuşlardır. Olgular, hızlı ilerleyen enfeksiyona bağlı toksik şok tablosu ve çoklu organ yetmezliği ile yoğun bakım ünitesine takip edilmiş. Lokal cilt lezyonlarından yaygın krepitan cilt nekrozu izlenmiştir. Olguların yara yeri kültürlerinden Streptokokus pyogenes izole edilmiştir. Mortalite ile sonuçlanan iki olgunun seyrinde hipotermi ve pansitopeniye eşlik eden yaygın cilt nekrozu mevcut iken, şifa ile taburcu edilen olguda hiperterminin eşlik ettiği septik tablo mevcuttu. Acil tıp kliniğimize lokal cilt lezyonları ile başvuran, toksik şok tablosu ile yoğun bakım ünitesinde takip ettiğimiz ikisi çoklu organ yetmezliğinden kaybettiğimiz, birini şifa ile taburcu ettiğimiz üç Streptokokal toksik şok sendromu deneyimlerimizi paylaşmak istedik.
   
  Anahtar Kelimeler
  Streptokokkal toksik şok, lokal cilt enfeksiyonu
   
  Tüm makaleyi indirmek için tıklayınız