ISSN: 1305-9327

 
 

CİLT: 13 SAYI: 1
 
 

Giriş | Üye Ol | Şifremi Unuttum|Online makale sistemimiz ScopeMed sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı ScopeMed sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.
TELİF HAKKI DEVİR FORMU
YAZARLARA BİLGİ
Online makale
Makale gönderimlerinin tamamen sitemiz üzerinden yapılacağı bu sistemle yazı göndermek ve gönderilmiş makalenizin takibini yapmak, ilgili değerlendirmeleri okuyup düzeltmeleri göndermek hızlı ve pratik bir süreç haline geliyor.
Kongre bilgileri
Yakın dönem kongrelerine dair genel bilgiler.

RSS Kaynağı
 
 
9 - Olgu sunumu: 83 yaşındaki bir hastada primer varisella enfeksiyonu
   
Banu Taşkın, Bekir Aybey, İpek Çoban, Sibel Alper
   
  ÖZET
   
  Varisella enfeksiyonu Varicella zoster virus’un (VZV) etken olduğu, tüm dünyada yaygın olarak görülen çocukluk çağının bulaşıcı hastalıklarından biridir. Seksen üç yaşında erkek hasta bir haftadır gövdede yaygın kaşıntısız üzeri siyah kabuklu lezyonlar şikayetiyle kliniğimize konsülte edildi. Dermatolojik bakısında gövde ve saçlı deride üzeri nekrotik kurutlu ülserasyonlar, sol femoral bölge iç yüzde bir kaç adet veziküler lezyon izlendi. Özgeçmişinde 45 yıldır hipertansiyon, 10 yıldır diabetes mellitus ve bir yıldır da böbrek yetmezliği ve bu hastalıklarına bağlı çok sayıda ilaç kullanımı öyküsü olan hasta yaklaşık altı ay önce geçirdiği miyokard enfarktüsü nedeniyle hospitalize edilmiş ve by-pass operasyonu geçirmişti. Hospitalize olduğu süre içinde tekrarlayan enfeksiyonlar geçiren hastanın bu süre içinde çoklu antibiyotik kullanımı öyküsü mevcuttu. Deri lezyonları açısından konsülte edilen hastanın lezyonlarından alınan deri biyopsisi sonucu VZV enfeksiyonu olarak değerlendirildi. Olgu primer varisella enfeksiyonunun ileri yaşlarda nadir görülmesi ve bu yaşlarda ortaya çıkan vezikülobüllöz hastalıkların ayırıcı tanısında primer varisella enfeksiyonu olasılığının da akılda tutulması gerektiğini vurgulamak amacıyla sunulmuştur.
   
  Anahtar Kelimeler
  Varisella, ileri yaş, kritik hastalık
   
  Tüm makaleyi indirmek için tıklayınız