ISSN: 1305-9327

 
 

CİLT: 13 SAYI: 1
 
 

Giriş | Üye Ol | Şifremi Unuttum|Online makale sistemimiz ScopeMed sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı ScopeMed sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.
TELİF HAKKI DEVİR FORMU
YAZARLARA BİLGİ
Online makale
Makale gönderimlerinin tamamen sitemiz üzerinden yapılacağı bu sistemle yazı göndermek ve gönderilmiş makalenizin takibini yapmak, ilgili değerlendirmeleri okuyup düzeltmeleri göndermek hızlı ve pratik bir süreç haline geliyor.
Kongre bilgileri
Yakın dönem kongrelerine dair genel bilgiler.

RSS Kaynağı
 
 
8 - İki olgu üzerinden disosiyatif bozukluklar ve karşı aktarım
   
Esra Alataş, Tonguç Demir Berkol, Süheyla Doğan Bulut
   
  ÖZET
   
  Son günlerde her türlü insan ilişkisinde önemli rol oynadığı kabul edilen karşı aktarım özellikle hekim hasta ilişkisinde, hastanın hastalık tablosu ve ihtiyaçlarına uygun tedaviyi almasına engel olabilecek faktörler arasında kabul edildiğinden farkındalık geliştirilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle disosiyatif bozukluklar, konversiyon bozukluğu, kişilik patolojileri gibi tedavi ekibinde negatif duygular uyandırabilen, hastanın temel tedavi ihtiyaçlarını gözden kaçırılabileceği durumlarda daha sıklıkla karşılaşılmakta ve zaman zaman hastalarda öncelikle temaruz düşünülmesi eğilimi ortaya çıkmaktadır. Burada psikiyatri kliniğinde yatarak tedavi gören iki disosiyatif bozukluk olgusu üzerinden karşı aktarım anlatılmakla birlikte, tüm tıp dalları için karşı aktarımın tedavinin aksamasına neden olabilecek önemli bir sorun olabileceğinin altı çizilmeye çalışılacaktır.
   
  Anahtar Kelimeler
  Karşı aktarım, disosiyatif bozukluk, simülasyon
   
  Tüm makaleyi indirmek için tıklayınız