ISSN: 1305-9327

 
 

CİLT: 4 SAYI: 4
 
 

Giriş | Üye Ol | Şifremi Unuttum|Online makale sistemimiz ScopeMed sistemine geçiş yapmıştır. Mevcut olan makalenizi veya yeni gönderilecek yazılarınızı ScopeMed sistemi üzerinden göndermeniz rica olunur.
TELİF HAKKI DEVİR FORMU
YAZAR FORMU
YAZARLARA BİLGİ
Online makale
Makale gönderimlerinin tamamen sitemiz üzerinden yapılacağı bu sistemle yazı göndermek ve gönderilmiş makalenizin takibini yapmak, ilgili değerlendirmeleri okuyup düzeltmeleri göndermek hızlı ve pratik bir süreç haline geliyor.
Kongre bilgileri
Yakın dönem kongrelerine dair genel bilgiler.

RSS Kaynağı
 
 
9 - Rektumda yırtık ve aşırı kanamaya sebep olan inkarsere rektal prolapsus
   
Muhyittin Temiz, Ahmet Aslan, Senem Erdoğmuş, Elif Canbolant
   
  ÖZET
   
 

Rektal prolapsus nedeni çok iyi bilinmeyen rektumun anal kanaldan dışarı sarkmasıdır. Elektif cerrahisi ile ilgili çok farklı ve fazla sayıda operasyonlar tarif edilmiştir. Kanama, perforasyon, inkarserasyon, iskemi, nekrozdan sepsise kadar gidebilecek acil cerrahi girişim gerektirecek, hasta hayatını tehdit edebilecek durumlar da nadir olarak oluşur. Bunlarda uygulanacak işlem hastaya göre değişir. Biz burada redükte edilemeyen ve inkarserasyona bağlı iskemi gelişen, hastanın redüksiyon için uğraşırken rektumda yırtılmaya sebep olması nedeni ile Acil Servis’imize başvuran ve acil operasyona almak zorunda kaldığımız vakamızı literatür eşliğinde sunmak istedik.

   
  Anahtar Kelimeler
  Acil, rektal prolapsus, inkarserasyon, rezeksiyon
   
  Tüm makaleyi indirmek için tıklayınız